CLiViE (The Cultural Literacies’ Value in Europe) – tai tyrimais grįstas „Europos Horizonto“ programos projektas, kurį 2024 – 2027 metais įgyvendina Helsinkio universitetas kartu su asociacija „Kūrybinės jungtys” ir 11 partnerių iš visos Europos. Projekto tikslas – tyrinėti ir kurti inovatyvias praktikas, gerinančias kultūros edukacijos Europoje kokybę ir poveikį, kuriant tolerantišką visuomenę. Veiklomis bus siekiama atskleisti platesnę kultūrinio raštingumo sampratą ir vertę Europoje. Projekto metu bus taikomos pokyčių teorijos (theory of change ToC) bei socialinės investicijų grąžos (Social Return on Investment SROI) metodologija, siekiant gerinti supratimą apie kultūrinio raštingumo vertę per meninį ugdymą.
„Kūrybinių jungčių” komanda šiame projekte įgyvendina 4 atvejo studijas bendradarbiaudama su skirtingomis jaunuolių amžiaus grupėmis ir pasitelkdama daugybę metų vystomus ir taikomus kūrybinių partnerysčių principus. Šiais praktiniais tyrimais siekiama išsiaiškinti ir pamatuoti kultūrinio ugdymo materialinę ir nematerialinę vertę ir poveikį, kuriant įtraukesnę ir politiškai aktyvesnę visuomenę. Į tyrimo procesą aktyviai įtraukiami ir patys jaunuoliai, siekiama išgirsti jų balsą, patirtis. Į tai atsižvelgiama formuojant gaires ir veikimo principus, stiprinant ir aktyvinant kultūrinio ugdymo lauką Lietuvoje ir visoje Europoje.
Tyrimo dalyvių ir tyrėjų įžvalgomis, rekomendacijomis „Kūrybinės jungtys” dalinasi, inicijuodamos praktikos bendruomenes, rengdamos pristatymus Lietuvoje ir tarptautiniuose renginiuose.
Viso projekto metu „Kūrybinės jungtys” inicijuoja viešas diskusijas apie kultūrinio ugdymo kuriamas vertes, apie jaunimo balso įtraukimą į ugdymo, sprendimų priėmimo procesus.
Tikslinė auditorija. Šio tyrimo tikslinė auditorija – tai dviejų amžiaus grupių (10-13 metų ir 15-18 metų) vaikai ir jaunimas. Šie amžiaus tarpsniai svarbūs dėl tuo metu besikeičiančio švietimo sistemos etapo (pvz., iš pradinio ugdymo vaikai pereina į pagrindinį, jaunuoliai iš pagrindinio į gimnazinį ugdymą).
Kaip vyksta tyrimas? „Kūrybinių jungčių” komanda įgyvendina 4 atvejo studijas – dvi formalaus ir dvi neformalaus ugdymo kontekstuose ar bendruomenėse. Šių tyrimų metu siekiama geriau suprasti jaunimo patirtis ir lūkesčius kultūrinio ugdymo bei raštingumo srityse. Taip pat matuojamas kultūrinio ugdymo veiklų poveikis.
Atvejo studijų metu vaikų ir jaunimo grupės drauge su „Kūrybinių jungčių” praktikais tęstinių kūrybiško mokymosi sesijų metu tyrinėja tapatybės, identiteto, priklausymo bendruomenei klausimus, bando atrasti, kaip vienos greta kitų gyvenančios, skirtingoms kultūrinėms, socialinėms grupėms priklausančios bendruomenės gali kurti tarpusavio santykius, spręsti kylančias įtampas ir iššūkius. Drauge su jaunuoliais ieškome, kaip kurti dialogą, stiprinti ryšius ir tiriame, kaip visą gyvenimą besitęsiantis kultūrinis ugdymas galėtų tapti efektyvia priemone, stiprinančia, auginančia visuomeninius ir bendruomeninius ryšius.
Projektą koordinuoja: Helsinkio universitetas
Daugiau apie CLiViE projektą: https://www.clivieproject.eu/
Projektas CLiViE finansuojamas Europos Sąjungos programos „Europos Horizontas“ lėšomis.